Torturoi dhe mbylli në bodrum fëmijët, dënohet 16.5 vite shqiptari

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12 Janar, 2023

Një shqiptar nga Kosova është dënuar me 16.5 vite burg nga gjykata e Qarkut në Zyrih, pasi së bashku me bashkëshorten e tij kanë torturuar 2 nga 7 fëmijët e tyre.

Dënimit nuk i shpëtoi as nëna e fëmijëve të cilës i duhet të kalojë në burg 10.5 vite.

Gjykata e Lartë zviceriane mundi të faktonte me prova se babai dhe nëna kishin abuzuar me fëmijët e tyre.

Sipas aktakuzës, fëmijët nuk ushqeheshin si duhet dhe ishin nënpeshë. Atyre u duhej të vidhnin ushqime nga fëmijët e tjerë në shkollë me qëllim që t’i hanin gjatë pasdites.

Djali 9-vjeçar peshonte vetëm 18.5 kilogramë derisa vajza 10-vjeçare diku më pak se 10 kilogramë.

Prindërit nuk i kushtonin fare rëndësi as higjienës personale e as shëndetit të fëmijëve. Vajza dhe djali u mbyllën nga prindërit për vite me radhë, fillimisht në dhomën e fëmijëve dhe më pas në një bodrum pa ngrohje. Sipas aktakuzës, ata duhet të shtriheshin në dyshime dhe lejoheshin të dilnin nga dhoma vetëm për të shkuar në shkollë.

Në raport përshkruhen dhe veprime shumë të rënda nga ana e prindërve. Citohet se prindërit njëherë e detyruan vajzën të hante të vjellat nga një pjatë, ndërsa djalin të hante jashtëqitjet e tij. Si një ndëshkim shtesë, fëmijëve iu desh të qëndronin me kokë poshtë me pelena të lagura me urinë, palëvizur për orë të tëra. Gjykata e Lartë njohu “tipare sadiste në krim”.

Sipas gjykatës, fëmijët, të cilët tashmë janë të rinj në moshë madhore, herë pas here duhet të marrin sigurimin e aftësisë së kufizuar dhe se ata janë të dëmtuar përgjithmonë mendërisht dhe fizikisht.EuroNews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

euro

Si e mashtroi hakeri nigerian biznesmenin shqiptar për 25 mijë euro (FOTO)

menaxher-euro

I premtoi pune në Gjermani, agjencia sorrollat qytetarin e i zhvat 700 Euro

policia-itali

Dëshmon babai që e harroi fëmijën në makinë: Isha i bindur që e kisha lënë në çerdhe

Screenshot_2023-06-09-10-30-28-035-edit_com.android.chrome

Gjermani/ Djaloshi shqiptar Denis Gashi u bë hit me doner qebapa

rinas aeroporti nene tereza

Erdhi vera, shtrenjtohen biletat për në Shqipëri

zvicerr

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

ambulanca-aksident

Humb jetën në Itali kamionisti shqiptar, shpëton mrekullisht djali i tij. Plagosen 8 të tjerë

antoni blinken

Shqiptarët e Amerikës letër Blinkenit

pare-euro

FOTO/Pastroi 250 milionë euro për 10 muaj/ Kush është shqiptari që u arrestua në Greqi

INFO

NA NDIQ