Toshkovski: Nuk shkelet Marrëveshja e Prespës nëse vazhdohet afati i vlefshmërisë së pasaportave

INA
INA

07/03/2024

Ministri teknik i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski në emisionin “Intervistë në Shenja”, tha se zyrtarisht vetëm Greqia nuk i pranon pasaportat me emrin e vjetër, ndërsa vende tjera, tha ai, kanë mirëkuptim për qytetarët e Maqedonisë.

“Ju me pasaportë të vjetër nuk mund të dilni nga Maqedonia, sepse për shkak se një neni nga ligji për dokumente personale, e cila thotë se përfshirë me datën 12.02.2024, pasaportat nuk vlejnë”, tha ministri Toshkovski.

Ministri tha se ambasadorja e Kroacisë ka konfirmuar se nuk ka asnjë problem për të hyrë në Kroacinë me pasaportën me emrin e vjetër të shtetit.

“Ambasadori i Austrisë më tha të njëjtën, më tha se kanë mirëkuptim për ju… për këto shtete të cilat i përmenda nuk kam dëgjuar të ketë problem. E di se ka problem zyrtarisht me Bosnjën dhe me Malin e Zi në lidhje me pasaportat e vjetër”, tha ministri Toshkovski.

Ministri Toshkovski tha se me mos ndryshimin e Ligjit për dokumentet personale shkelen të drejtat themelore të njerëzve, ndërsa nuk shkelet Marrëveshja e Prespës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ