Toshkovski: Procesi i pasaportave s’përfundon deri më 12 shkurt

INA
INA

31/01/2024

Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë Teknike, Pançe Toshkovski, në një intervistë për TV Sitel, ka bërë të ditur disa qëndrime dhe masat që po ndërmerr për të adresuar problemet në procesin e dhënies së dokumenteve të udhëtimit në Republikën e Maqedonisë.

Ai ka theksuar se situata mund të përmirësohet përmes organizimit të mirë, menaxhimit të duhur dhe rishpërndarjes së resurseve njerëzore në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Toshkovski gjithashtu ka njoftuar për masat që janë ndërmarrë për të rishpërndarë stafin në sektorët e nevojshëm dhe për të trajnuar personelin e ri në mënyrë që të përmirësohet efikasiteti i procesit.

Në lidhje me kërkesat e pala greke për respektimin e afateve të marrëveshjeve të nënshkruara, ministri ka bërë të ditur se janë informuar nga ambasadori grek se për momentin nuk do të ketë probleme të reja, pasi që janë lëshuar një numër i konsiderueshëm dokumentesh udhëtimi.

Megjithatë, Toshkovski ka bërë të qartë se problemet nuk do të zgjidhen menjëherë dhe se ka nevojë për një përkushtim të vazhdueshëm për të rregulluar situatën. Ai gjithashtu ka shprehur dyshimet e tij në lidhje me mundësinë e përmbushjes së afateve të caktuara për procesin e dhënies së dokumenteve.

Ministri gjithashtu ka raportuar për sasinë e formularëve të pasaportave që janë mbërritur dhe planifikimet për të përmbushur kërkesat e qytetarëve. Ai ka thënë se ndryshimet në procesin e planifikimit janë të nevojshme për të adresuar problemet aktuale dhe për të siguruar një përmirësim të vazhdueshëm të këtij procesi.

Në përfundim, Toshkovski ka shtuar qytetarët të mos presin zgjidhje të menjëhershme dhe ka bërë thirrje për përkushtim dhe bashkëpunim për të përmbushur qëllimet e përmirësimit të procesit të dhënies së dokumenteve të udhëtimit në Republikën e Maqedonisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

INFO

NA NDIQ