‘Tradhtohet’ Putini, zbardhet skenari i bujshëm – ja si po planifikohet rrëzimi i tij

Picture of ina-online
ina-online

09/10/2023

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, një aleat kyç i presidentit rus Vladimir Putin, ka besuar me deklaratën e tij ndaj presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Një ish-republikë e Bashkimit Sovjetik, Bjellorusia ka mbetur një aleat i vendosur i Rusisë gjatë dekadave, duke mbajtur anëtarësimin në aleancën e saj ushtarake ndërqeveritare, Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive dhe duke ofruar ndihmë gjatë pushtimit të zgjatur të Ukrainës.

Ndërsa trupat bjelloruse nuk janë vendosur në Ukrainë, kombi ka lejuar forcat ruse të përdorin tokën e saj për qëllime strategjike.

Të shtunën, klipet e Lukashenkos filluan të qarkullojnë në mediat sociale, ku ai mbronte Zelensky-n, duke argumentuar se në mes të konfliktit të nxehtë me Rusinë, ai ka vepruar dhe ka reaguar “në mënyrë të duhur”, në kundërshtim me pohimet e disave. Duke pasur parasysh marrëdhëniet e ngushta të Lukashenkos me Putinin, komente të tilla u panë nga shumë vëzhgues si të pazakonta.

Një nga të parët që ndau klipin me X, i njohur më parë si Twitter, i Lukashenkos ishte Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës. Si një nga aleatët më të rëndësishëm të Putinit, komentet dhe statusi i Lukashenkos kanë nxitur polemika.

Kujtojmë se në muajin maj, raportet filluan të qarkullojnë se udhëheqësi bjellorus ishte sëmurë rëndë pas një takimi me liderin rus, pas spekulimeve të shtuara pas paraqitjes së tij dhe mungesave nga disa ngjarje në Sheshin e Kuq të Moskës.

Zyrtarët e hodhën poshtë shqetësimin, megjithatë, duke deklaruar se Lukashenko ishte thjesht i sëmurë pasi ishte ftohur. E vërteta megjithatë, nuk u zbulua.

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
2 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
3 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
5 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së
6 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shqipëria përshëndetet me EURO 2024, nuk pati fat përballë kampionëve
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
23 orë
Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit
6 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup
2 ditë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

INFO

NA NDIQ