Trafikantët shqiptarë po nxjerrin kriminelët nga Anglia për 2500£, reklamat në TikTok

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Kontrabandistët e njerëzve po fitojnë para duke çuar emigrantë të paligjshëm në Britani dhe duke ndihmuar kriminelët e kërkuar përfshirë vrasës të arratisen përtej Kanalit Anglez.

DailyMail në një investigim të kryer ka zbuluar se shqiptarët po reklamojnë në TikTok udhëtime emergjente në pjesën e pasme të kamionëve për ‘njerëzit që kanë probleme dhe duan të largohen sa më shpejt nga Anglia’.

Njëri i tha një gazetari të fshehtë të Mail, që u prezantua si i afërmi i një burri në arrati pasi vrau dikë, se ai mund të arratisej në Evropë për 3,000 £.

Një tjetër llogari kontrabandisti që funksionon në Tiktok ofron një shërbim me porosi prej 17,500 £ për t’u shpëtuar kriminelëve duke falsifikuar dokumente që ata të paraqiten si shoferi i dytë në kabinën e një kamioni. Trafikanti tha se truku përdorej në mënyrë rutinore për të frymëzuar emigrantët e paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Forcat e policisë britanike po ndjekin të paktën 38 kriminelë të dyshuar shqiptarë, përfshirë nëntë të kërkuar për vrasje dhe dy përdhunues të dyshuar, njëri që akuzohet për sulmin ndaj një fëmije. Të dyshuar të tjerë shqiptarë në arrati përfshijnë një mashtrues qē ka përfituar 3 milionë paund, një abuzues në familje, një prodhues kanabisi, një tregtar kokaine dhe një të arratisur që i ka shpëtuar burgut. Dyshohet se disa prej tyre mund të kenë ikur nga Mbretëria e Bashkuar me ndihmën e kontrabandistëve të njerëzve.

Një reklamë e TikTok e gjetur nga Mail thoshte:

Për njerëzit me probleme që duan të largohen nga Anglia sa më shpejt të jetë e mundur, duke shkuar në Francë ose Belgjikë në pjesën e pasme të kamionit, çmimi 2500 paund.

Ndërkohë një faqe tjetër ofronte kalim të paligjshëm në Mbretërinë e Bashkuar ose me kamion ose jaht ‘super komfort’.

Të dyshuarit shqiptarë të kërkuar kanë arritur të arratisen nga Britania e Madhe në shumë raste. Eugert Merizaj u largua nga Britania e Madhe pasi kreu misionin e “planifikuar me përpikëri” në Hartlepool në vitin 2019.

Pas shpalljes në kërkim ndërkombëtar ai u gjet duke jetuar në Belgjikë me një emër të rremë dhe u ekstradua në Mbretërinë e Bashkuar, ku u dënua për vrasje dhe u burgos për 32 vjet vitin e kaluar.

Policia e Cleveland është ende në ndjekje të tre shqiptarëve të tjerë, Daniel Kadiu, Armando Marku dhe Sajmir Dodoveci, në lidhje me këtë rast, të cilët besohet se jetojnë jashtë shtetit. Detektivët në Teesside po punojnë me agjencitë ndërkombëtare të krimit për t’i gjurmuar.

Të dyshuarit në raste të tjera përfshijnë Ron Domi, 21 vjeç, nga Luton, i cili kërkohet për përdhunimin dhe sulmin seksual të një vajze adoleshente nën 16 vjeç. Është e paqartë se ku ka shkuar, por detektivët kanë thënë se po ashtu edhe Lutoni, Domi ka lidhje me veriun e Londrës dhe Shqipërinë. Ata u kanë bërë thirrje pjesëtarëve të komunitetit shqiptar për informacion mbi vendndodhjen e tij.

TË FUNDIT
5 orë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës
6 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
10 orë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

ME TE LEXUARA

10 orë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai
6 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
5 orë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

IMG_2979

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

Dubai Police Patrol, Dubai, UAE.

“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

Muharrem Salihu

Salihu nuk arriti votat për eurodeputet: Nuk i’a dolëm, por rrugëtimi ynë vazhdon

INFO

NA NDIQ