FOTO/ E dhimbshme, ky është shqiptari që u përplas për vdekje në një autostradë në Zvicër – vëllai i tij rrëqeth me rrëfimin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/04/2023

Binte shi i madh kur Jetmir Morina, 30 vjeçar, voziti në A1 drejt Cyrihut të mërkurën vonë në mbrëmje.

Në Winterthur ai telefonon nënën e tij. “Papritmas ai tha se kishte ndodhur një aksident dhe se i duhej atij t’i shkonte në ndihmë”, tha vëllai i tij Besart Morina (38) për Blick një ditë më vonë, tranmeton “Bota sot”.

Përpjekja e Morinës për të ndihmuar përfundon fatalisht. Kur ai doli, Morina u godit nga një veturë në shpatullën e fortë, e cila e përplasi në autostradë.

30-vjeçari u hodh poshtë në rrugën kryesore dhe është përplasur nga një makinë tjetër.

Shqiptari nga Kosova është dërguar menjëherë në spital. Por, fatkeqësisht ishte shumë vonë për ndihmë.

Vëllai i Morinës, Besarti, po atë mbrëmje u njoftua për rastin: “Më ra telefoni. Isha në shok, thjesht nuk doja ta besoja”, thotë ai për Blick.

“Ai gjithmonë u përpoq t’i ndihmonte të gjithë.”

Por shpejt e kuptoi se duhej të qëndronte i qetë. “Më duhej t’u tregoja prindërve lajmin e hidhur. Ata dhe Jetmiri ishin shumë të afërt”.

Tashmë familja është në pritje të transferimit të djalit në Kosovë.

“Jetmiri do varroset në fshatin Topanicë në Kosovën lindore”.

Ai mund ta përshkruajë me pak fjalë vëllain e tij, i cili është më i vogli nga tre fëmijët:

“Ai ishte njeriu më i mirë, më i dashur dhe më ndihmuesi që kam njohur ndonjëherë. Shembulli kryesor në rrethin tonë të të njohurve. Ai ishte gjithashtu një vëlla i madh dhe një bashkëshort dhe baba i dashur. Ai ka tre vajza pesë, tre dhe njëvjeçare”.

Jetmiri ishte një mysliman i devotshëm dhe festonte Ramazanin, thotë vëllai, i cili punon si imam. “Pak para se të vdiste, ai hante hurmën për të festuar agjërimin çdo mbrëmje.”

 

Jetmir Morina

 

Jetmir Morina ndoqi një shkollë të mesme islame në Kosovë dhe më pas studioi për stomatologji. Rreth gjashtë vjet më parë ai u transferua në Zvicër për shkak të dashurisë.

“Për fat të keq, ai ende nuk ka mundur të punojë si stomatolog në Zvicër. Por ai ishte në proces që të vinte gjithçka në lëvizje që pas disa vitesh të mund ta bënte këtë punë në Zvicër. Por Zoti kishte plane të tjera për të”, thotë vëllai i tij.

“Për ne do të thotë shumë që ai shkoi si ndihmës – dhe se Zoti donte ta merrte”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-02-26-00-40-56-655_com.facebook.katana-edit

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

zvicer-policia

Shtetasi i Maqedonisë dëbohet nga Zvicra

femijet mergimtare greqi diaspora

Mimoza Hysa: 8 milionë folës të shqipes që jetojnë jashtë vendit, domosdoshmëri ruajtja e gjuhës shqipe

INFO

NA NDIQ