Tragjedia në Libi, 11.300 jetë të humbura nga përmbytjet në qytetin e Dernës

INA
INA

15 Shtator, 2023

Bilanci i jetëve të humbura në qytetin libanez të Dernës është rritur me 11.300 viktima, teksa vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit për përmbytjet.

Shifra u raportua nga Gjysmëhëna e Kuqe e Libisë, megjithëse Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq tha se gati 10 mijë njerëz janë të zhdukur në qytetin bregdetar të Mesdheut.
Kryebashkiaku i Dernës ka dhënë një lajm edhe më të rëndë, se numri i të vdekurve në qytet mund të arrijë 20 mijë duke marrë parasysh lagjet e tëra nën ujë.

Stuhia “Daniel” ka vrarë edhe 170 persona të tjerë në zona të ndryshme të Libisë.
Ekipet shpëtimtare vazhdojnë me shpresën që mund të gjejnë të mbijetuar mes baltës dhe rrënojave të mbetura.

Më shumë se 3 mijë trupa u varrosën të enjten në varre masive jashtë Dernës, me ndihmën edhe të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, i cili po shpërndan mijëra qese për kufomat “që të vdekurit të trajtohen me dinjitet”.

“Apelojmë autoritetet në komunitetet e prekura nga tragjedia të mos nxitojnë me varret masive apo me djegiet në masë nëpër krematoriume,” apeloi të premten Organizata Botërore e Shëndetësisë. /AJ

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan

Sëmuret Erdogan, anulon të gjitha takimet

gruri-ukraine-rusi-anijet

Varshava dhe Kievi bien dakord për eksportin e drithërave

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Pesë të plagosur nga të shtënat në Universitetin Shtetëror Morgan në SHBA

auto_unnamed_91696405880

Aksident tragjik në Itali, autobusi bie nga mbikalimi në shinat e trenit

biden-2

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5697

Nuk do ta besoni se si u ndërtuan piramidat e Egjiptit (VIDEO)

sulmi turqi

Turqia arreston 145 persona të dyshuar për lidhje me kurdët rreth sulmit në Ankara

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Ukraina thotë se ka rrëzuar 29 dronë të lëshuar nga Rusia – në sulmet gjatë natës që zgjatën më shumë se tri orë

termet

Tërmet i fuqishëm në Napoli të Italisë, banorët e kalojnë natën në rrugë

INFO

NA NDIQ