Trajanov: Hapet debati për një njësi zgjedhore

Picture of INA
INA

07/06/2023

Pas më shumë se dy vitesh bllokadë, sot Kuvendi do të nisë debatin për Propozim-amandamentet e Kodit Zgjedhor, me të cilin propozohet që Maqedonia të jetë një njësi e vetme zgjedhore, me modelin proporcional të mbetur, pa prag zgjedhor dhe zgjidhje për performancën e pavarur të bashkësive më të vogla etnike, tha deputeti dhe lideri i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov.

Ai theksoi se “me ndryshimet krijohen shanse të barabarta për konkurrencë politike të partive dhe kandidatëve të pavarur për deputetë, çdo vote i jepet e njëjta peshë dhe baza për demokratizimin e rregullave zgjedhore dhe të shtetit në tërësi”.

Përbërja e Kuvendit do të reflektojë vullnetin e qytetarëve, disa parti dhe individë do të ndikojnë në marrjen e vendimeve vendimtare, duke pasur parasysh çështjet strategjike dhe kombëtare. I ftoj të gjithë propozuesit dhe deputetët që t’i bashkohen diskutimit dhe të vendosin përmes një diskutimi serioz dhe të arsyetuar”, thotë Trajanov.

TË FUNDIT
7 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
7 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
7 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
8 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
11 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

8 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
21 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
17 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
7 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
20 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
15 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
7 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
20 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

LEXO MË SHUMË

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ