Trajanov kushtëzon hyrjen e ASH në Qeveri

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2023

Lidhja Demokratike kushtëzon pranimin e partnerit të ri të koalicionit të Qeverisë duke kërkuar informacion të detajuar për kërkesat programore të Aleancës së Shqiptarëve.

Në letrën publike drejtuar kryeministrit Dimitar Kovaçevski, Lidhja Demokratike e Pavle Trajanov nënvizon se nuk është i gatshëm të mbështesë një partner të ri në Qeveri nëse ai kërcënon me destabilizimin, radikalizimin dhe riorganizimin e Maqedonisë, duke i ndarë qytetarët në baza etnike rreth ndryshimeve të shpallura kushtetuese.

Partia e Pavle Trajanovit në letrën e shkruar kujton disa prioritete për të cilat, siç thuhet në njoftim, ka pasur qëndrime të harmonizuara me LSDM-në, por deri më tani nuk është bërë asgjë për realizimin e tyre, ndër to: Miratimi i ndryshimeve dhe plotësimeve në Kodin Zgjedhor, me të cilin Maqedonia do të jetë një njësi zgjedhore, Fillimi i një lufte të fortë dhe jo selektive kundër formave të rënda të krimit përmes departamentizimit të plotë të institucioneve përgjegjëse për zbulimin dhe shtypjen e krimit, ndryshimet në gjyqësor etj.

TË FUNDIT
12 sekonda
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
11 orë
Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane
1 ditë
Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar
8 orë
Ambasadori amerikan në Beograd: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
1 ditë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
11 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

INFO

NA NDIQ