Trajanov: Ky konflikt është shumë afër nesh, duhet të mendojmë për interesat tona afatgjata

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

Deputeti dhe ish-ministri i Brendshëm Pavle Trajanov thotë se operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë është një sulm brutal ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës dhe një shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Në një deklaratë për “Fokus”, ai tha se ndërhyrja ushtarake do të zgjasë për aq kohë sa Ukraina do të rezistonte, e cila, sipas tij, do të shkaktonte dëme të mëdha në infrastrukturë dhe objektet e prodhimit dhe do të kishte shumë viktima dhe refugjatë.

“Ky konflikt është shumë afër nesh, ndaj duhet të kujdesemi për interesat tona afatgjata, strategjike dhe jetike”, tha ai.

Ai shtoi se vendi duhet të përgatitet dhe të ballafaqohet me pasojat.

TË FUNDIT
6 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
8 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
10 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
13 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

15 orë
Maqedoni, vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10% – më shumë kanë vdekur meshkuj
10 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
18 orë
Pse e kërcënoi Shqipëria Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës? Tregon Pandeli Majko
14 orë
MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!
8 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

policia-shqiperi shqiptare

Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

INFO

NA NDIQ