Trajanov: Ky konflikt është shumë afër nesh, duhet të mendojmë për interesat tona afatgjata

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25 Shkurt, 2022

Deputeti dhe ish-ministri i Brendshëm Pavle Trajanov thotë se operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë është një sulm brutal ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës dhe një shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Në një deklaratë për “Fokus”, ai tha se ndërhyrja ushtarake do të zgjasë për aq kohë sa Ukraina do të rezistonte, e cila, sipas tij, do të shkaktonte dëme të mëdha në infrastrukturë dhe objektet e prodhimit dhe do të kishte shumë viktima dhe refugjatë.

“Ky konflikt është shumë afër nesh, ndaj duhet të kujdesemi për interesat tona afatgjata, strategjike dhe jetike”, tha ai.

Ai shtoi se vendi duhet të përgatitet dhe të ballafaqohet me pasojat.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

radev

Radev: Sa më parë që bullgarët të përfshihen në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, aq më mirë do të jetë për të gjithë

policija-1-800x445

Arrestohet një shpërndarës i drogës në Ohër

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Paqja në Kosovë, është paqe për Ballkanin Perëndimor

Arrestim_Pranga-780x468-1

Rrahu gruan dhe fëmijën, arrestohet 36-vjeçari nga Gostivari

D3936085-10A9-464E-A494-B96F83F4C4CA

Tensionet në veri, Vuçiq takohet me Ramën dhe liderët e tjerë të Ballkanit

arben-taravari-1

(VIDEO) Taravari: Do të bëjmë çmos për ta heq 20%

samiti-i-berlinit

MPJ: Hyjnë në fuqi tri marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

spasovski

Spasovski: Është rritur efikasiteti në zbulimin e kontrabanduesve të emigrantëve

vjosa

Osmani: S’kam plan të takohem me Vuçiqin, Serbia vazhdimisht ka shërbyer si satelit i Rusisë

INFO

NA NDIQ