Trajanov: Një njësi zgjedhore dhe lista të hapura

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2022

Pavle Trajanov nga Lidhja Demokratike tha se për subjektin politik që përfaqëson ai është me rëndësi që me ndryshimet eventuale të Kodit Zgjedhor të kalohet në një njësi zgjedhore me lista të hapura, përcjell TV21.

Trajanov thotë se për momentin nuk mendojnë se ka nevojë për përjashtime në koalicionin qeverisës.

“Tani për tani ne jemi që të mos ketë asnjë përjashtim nga koalicioni, propozojmë ndryshime vetëm për një njësi zgjedhore dhe pa prag zgjedhor. Të gjitha ndryshimet e tjera mund t’i pranojmë gjatë debatit si sugjerime ose t’i fusim si amendamente. Është me rëndësi që në këtë ligj kemi vendosur një dispozitë që bashkësitë më të vogla etnike rreth 20 për qind të mund të hyjnë në Kuvend”, tha mes tjerash Trajanov në një deklaratë për Radio Kanal 77.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ