Trajanov: Nuk ka negociata me BE-në, qeveria të dorëhiqet

INA
INA

8 Gusht, 2023

Bujar Osmani, ministër i Punëve të Jashtme, konfirmoi se afati për ndryshime kushtetuese nuk është nëntori, pasi qytetarët, mediat, Kuvendi, SHBA-ja dhe partnerët dhe përkrahësit tanë të tjerë kanë gënjyer gjatë gjithë vitit. Kjo do të thotë se nuk ka fillim formal të negociatave me BE-në dhe hapje të klasterave, thotë kryetari i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov.

“Për një vit Kovaçevski, Mariçiq dhe Osmani gënjyen, manipuluan dhe ushtruan presion të paparë për ndryshime kushtetuese dhe inkorporim të bullgarëve në Kushtetutë, si parakusht për fillimin e negociatave me BE-në, si parakusht i vetëm, por Bujar Osmani e pranoi publikisht se afati është deri në fund të mandatit të kësaj Qeverie, pra deri në qershor të vitit 2024.

Është fare e qartë se bllokadën për BE-në nuk e bëjnë qytetarët dhe opozita, por Qeveria.

Osmani i di njoftimet nga disa shtete anëtare të BE-së, se edhe pas ndryshimeve kushtetuese nuk ka marrëveshje për fillimin e negociatave dhe hapjen e klasterave, për shkak të krimit të organizuar dhe korrupsionit, për shkak të sistemit jo të besueshëm dhe të korruptuar gjyqësor për shkak të mungesës së shtetit ligjor dhe participimit, si dhe për shkak të mungesës së reformave dhe rezultateve”, shkruan Trajanov.

Ai shton se pas një fiasko të tillë, e vetmja gjë që ka mbetur është përgjegjësia, dorëheqja e Qeverisë dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Donika Gervalla

Gërvalla pas letrës së Radoiçiqit: Konfirmon që shteti serb është i përfshirë, të sanksionhet regjmimi Vuçiqit

john kirby xhon kirbi

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Publikohen pamje nga “kështjella” e Radojçiqit, shikoni pasurinë të Pablo Escobarit të Ballkanit! (VIDEO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

tome-gashi

Tomë Gashi zbulon se kush e bëri të famshëm Radojçiqin në Kosovë, ja kë përmend!

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

kurti vucic

Kurti: Vuçiq e Radojiçiq si Millosheviqi e Arkani, dëshirojnë ta kthejnë rajonin në vitet 90-ta

Canak

Çanak: Ja pse në Banjskë dështoi skenari sipas yrnekut të viteve ‘90′

Ganimete Musliu Ganja

Ganja kërkon mobilizimin e deputetëve: Mos t’i lejojmë deputetët e Listës Serbe të futen në Kuvendin e Kosovës

INFO

NA NDIQ