Trajkoviq: Kisha Ortodokse Serbe, leva kryesore e Vuçiqit, Porfirije i zbatoi urdhrat e tij

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/01/2023

Rada Trajkoviq, këshilltare e ministrit serb për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq ka deklaruar se Kisha Ortodokse Serbe është “leva kryesore e fuqisë shkatërruese” të presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

Në një intervistë për portalin Vojvodina Autonomija, Rada Trajkoviq ka thënë se Vuçiq në vend të Perëndimit e ka kthyer Serbinë drejt Rusisë.

“Fatkeqësisht, leva kryesore e fuqisë shkatërruese të Vuçiqit është Kisha Ortodokse Serbe, e cila së bashku me Kishën Ruse po destabilizojnë me sukses rajonin”, tha ajo.

Ajo akuzoi Patriarkun e Kishës Ortodokse Serbe, Porfirije, se i ka zbatuar urdhrat politike të Aleksandar Vuçiqit.

Rada Trajoviq ka thënë se barrikadat në veri të Kosovës së fundmi janë ngritur nga “grupi mafioz i Milan Radojiçiqit”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic okb

VIDEO/Reagimi i Vuçiqit kur Osmani flet për Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muçollin e Shyhrete Tahirin

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

ulqin

VOA : Ulqini pret me shpresë urën që e lidh me Shkodrën

Ivana Stradner

Stradner: Rusia dëshiron të hapë një front të dytë në Ballkan, tash me temën e gjenocidit në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ