Trajneri i Senegalit ia dedikon Manes fitoren e sotme kundër Ekuadorit

Aliou Cisse nderoi Sadio Manen pasi që Senegali siguroi biletën drejt fazës së eliminatoreve të Kupës së Botës me një fitore 2:1 kundër Ekuadorit.

Senegali e kaloi kundërshtarin e sotëm në vendin e dytë në Grupin A, ndërsa golat e Ismaila Sarr dhe Kalidou Koulibaly vulosën kualifikimin në fazën e eliminimit për herë të parë që nga viti 2002, raporton KosovaPress.

Rezultati gjithashtu bëri që Senegali të bëhej kombi i parë afrikan që mundi një ekip të Amerikës së Jugut në Kupën e Botës që kur Kameruni mposhti Kolumbinë në vitin 1990, duke i dhënë fund një serie prej 21 ndeshjesh pa fitore.

Ylli i Senegalit, Sadio Mane u përjashtua nga “Katar 2022” pasi pësoi një lëndim në këmbë, por mendimet e Cisse u kthyen shpejt te sulmuesi pas fitores së madhe të skuadrës së tij.

“Do të doja t’ia kushtoja këtë fitore një njeriu që po bën gjëra të jashtëzakonshme për vendin, i cili për fat të keq sot nuk është këtu. Ky njeri quhet Sadio Mane,” tha ai.

Senegali do të përballet me fituesin e Grupit B të dielën dhe Cisse thotë se skuadra e tij do të jetë e përgatitur mirë për çdo kundërshtar.

“Nuk e dimë se me kë do të përballemi në raundin e 16-të – mund të jetë Anglia, Uellsi, Irani, SHBA-ja, kushdo”, shtoi Cisse.