Transplantimi i parë i mëlçisë – mirënjohje për ekipin mjekësor

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Qeveria u ka ndarë mirënjohje mjekëve dhe personelit mjekësor të cilët para dy muajve kanë kryer transplantimin e parë të mëlçisë në Maqedoninë e Veriut. Kryeministri Dimitar Kovaçevski, sic njofton KlanM, shprehu mirënjohje edhe për familjet që kanë vendosur të dhurojnë organet e të afërmve të tyre të ndjerë.

“Gjatë tre viteve të fundit, si vend, si sistem shëndetësor kemi treguar se mund t’u afrohemi sistemeve botërore dhe evropiane të transplantimit. Në një periudhë prej tre vitesh në vend janë dhuruar 61 organe – janë transplantuar 8 zemra, 32 veshka, 19 pacientëve iu transplantuan inde kockore dhe dy mëlçi” – tha Dimitar Kovaçevski.

Në takim mori pjesë edhe pacienti të cilit i është transportuar mëlçia.

“Dua të shpreh një falënderim të madh për njerëzit të cilëve ua detyroj jetën time. Falë vendimit të tyre unë jam këtu me ju sot. Fjalët nuk mund të shpjegojnë se sa i madh është gëzimi i një të sëmuri kur i jepet mundësia për të jetuar dhe kur këtë e bën dikush që as nuk e njeh” – tha Dragan Beleski, pacient.

Transplantimi I parë I mëlçisë, sic njofton KlanM, ishte kryer më 25 Nëntor të vitit 2022 në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” në Shkup. Mëlçi të zezë të shëndoshë mori një pacient 60-vjeçar me sëmundje kronike kurse donatore ishte një paciente me vdekje klinike kurse familja e saj ishte pajtuar që t`I dhurohen organet.

Pas kësaj, më 4 Janar 2023 ishte kryer edhe transplantimi i dytë I mëlçisë. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
1 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
1 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
2 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
2 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
5 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

2 ditë
Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës
10 orë
Në Qeverinë e re do të jenë 20 burra dhe 3 gra, mosha mesatare është 47 vjeç
1 ditë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
6 orë
Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi
1 ditë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
2 ditë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve
9 orë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ