Transporti Publik, nuk do të rritet çmimi i biletave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2022

Qyteti i Shkupit nuk do të rrisë çmimin e biletave për autobusët e Ndërmarrjes për Qarkullim Publik, me qëllim që qytetarët të shfrytëzojnë sa më shumë transportin publik gjatë krizës ekonomike dhe energjetike në vend, shkruan Alsat.

Kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska tha se goditja që pësojnë qytetarët nga rritja e çmimeve për shkak të krizës është përgjegjësi e pushtetit qendror, ndërsa sipas saj pushteti lokal nuk ka kompetenca për të ndihmuar qytetarët me masa të tjera ekonomike.

“Mekanizmat për krijimin e politikave cilësore janë në duart e pushtetit qendror. Pushteti lokal bën gjithçka që mundet në nivel lokal për shkak se është më e afërt me qytetarët, që tu ndihmojë atyre në kuadër të kompetencave të saj të cilat janë të kufizuara. NQP, nuk do ti rrisë çmimet, shkojmë drejt asaj që tu mundësojmë qytetarëve të mund të udhëtojnë me Ndërmarrjen për Qarkullim Publik, të punohet në atë që të rritet numri i autobusëve që do të qarkullojnë”, tha Danella Arsovska, Kryetare e Qytetit të Shkupit./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ