Trashet kuleta e partive politike në Maqedoni, miliona euro në llogaritë e tyre

Picture of INA
INA

06/07/2023

Ministria e Financave ka bërë transferimin e parave tek partitë politike në Republikën e Maqedonisë.

Fondet vjetore për partitë politike janë ndarë në bazë të numrit të deputetëve dhe votave që ka marrë secila forcë politike në betejën e fundit parlamentare.

Sipas një formule të mirë-përcaktuar pjesa më e madhe e këtij buxheti i shkoi VMRO-së, e cila mori 1. 491. 000 euro, LSDM – 1.323.000 euro dhe BDI 677.800 euro.

Pjesa tjetër e partive me numër më të vogël të votave kanë marrë pjesën tjetër të buxhetit. Në llogarinë e Aleancës për Shqiptarët kanë dalë 276 mijë euro, e Majta ka marë 236 mijë euro, Lëvizja Besa 213 mijë euro, Alternativa 163 mijë euro etj.

Partitë edhe më të vogla ka marë nga rreth 100 mijë euro. (INA)

TË FUNDIT
42 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
5 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
6 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
8 orë
Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime
9 orë
Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi

ME TE LEXUARA

14 orë
Deputeti gjerman: Këshilli i Evropës nuk duhet të diktohet prej Trumpit dhe Grenellit
14 orë
Mosanëtarësimi në KiE, Kurti flet me ambasadorin britanik – e falenderon Mbretërinë e Bashkuar për qëndrimin e mbajtur dje
12 orë
Ekskluzive: Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë
10 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
10 orë
Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

aleksandar dashtevski kshz

Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

Screenshot_2024-05-18-15-00-13-294_com.facebook.katana-edit

Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi

micotakis-696x464-1

Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!

euro dogana

Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet

IMG_3698

Ekskluzive: Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë

kurti

Mosanëtarësimi në KiE, Kurti flet me ambasadorin britanik – e falenderon Mbretërinë e Bashkuar për qëndrimin e mbajtur dje

INFO

NA NDIQ