Tre diplomatë rusë të dëbuar nga Maqedonia – Zakharova: Veprim armiqësor që nuk do mbetet pa përgjigje

INA
INA

16 Shtator, 2023

Autoritetet e Maqedonisë së Veriut, më 12 shtator, pa dhënë arsyet, i shpallën “persona non grata” tre diplomatë të Ambasadës ruse në Shkup, njoftoi sot në rrjetet sociale zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova.

Autoritetet e Maqedonisë së Veriut, më 12 shtator, pa dhënë arsyet, i shpallën “persona non grata” tre diplomatë të Ambasadës ruse në Shkup, njoftoi sot në rrjetet sociale zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova.

Ajo e vlerësoi këtë veprim si një hap të papërgjegjshëm dhe armiqësor të autoriteteve të Maqedonisë së Veriut dhe tha se nuk do të mbetet pa përgjigje.

Për momentin nuk ka konfirmim nga MPJ e Maqedonisë për pretendimet rreth diplomatëve të dëbuar.

Një pjesë e mediave, duke iu referuar burimeve nga Ministria e Brendshme, njoftuan sot se tre diplomatë rusë dhe një prift rus do të dëbohen nga vendi për shkelje të kodit diplomatik për shkak të aktiviteteve të tyre të dyshimta dhe se kanë pesë ditë kohë të largohen nga vendi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-10-02-21-53-18-404-edit_com.android.chrome

DASh: Nuk është e konfirmuar se Serbia i ka tërhequr trupat përreth kufirit me Kosovën

Rama Plenkoviq

Rama e Plenkoviq kërkojnë masa kundër Serbisë për shkak të dhunës në Kosovë

Kurti Kuvend i Kosoves

Kurti: Serbia e kuptoi se terr oristët nuk kanë asnjë shans me policinë tonë

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata benzina lirohet, nafta shtrenjtohet

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

INFO

NA NDIQ