Tre raste të reja me nën variantin e Omicron konfirmohen në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Tre raste të reja me nën variantin e ri të Omicron janë konfirmuar së fundmi në Maqedoninë e Veriut.

Gjatë javës së kaluar laboratori i Virologjisë dhe Diagnostikimit Molekular në Institutin e Shëndetit Publik – Shkup ka realizuar një sekuencë prej 41 mostrave pozitive të Covid-19.

Sipas ISHP-së, në 35 mostra është vërtetuar Ba.1 sublime e Omicron, ndërsa në tre persona është regjistruan nën varianti e linjës B.1.1.529 e Omicron SARS-CoV-2, e njohur si “stealth” Omicron (dy janë nga Shkupi dhe një nga Strumica)./abcnews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

qeveria kosoves prishtine

Sot ditë zie në Kosovë në kujtim të vajzave dhe grave të vrara

ikja

Të dhënat e trishta/ Të rinjtë po ikin në emigracion, të moshuarit punojnë

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

INFO

NA NDIQ