Tre shqiptarë zgjidhen ministra në qeverinë e re të Malit të Zi

Picture of ina-online
ina-online

31/10/2023

Kuvendi i Malit të Zi ka zgjedhur qeverinë e re në krye me kryeministrin Milojko Spajiq.

Pro qeverisë së Spajiqit ishin 46 deputetë, 19 ishin kundër ndërsa një deputet abstenoi.

Vend në qeverinë e re malazeze kanë zënë edhe tre shqiptarë, ku zëvendëskryeministër për Politikat Ekonomike dhe ministër i Zhvillimit Ekonomik është emëruar Nik Gjeloshaj, shkruan Vijesti.

Shqiptarët në këtë qeveri udhëheqin edhe me dy ministri, atë për të Drejtat e Njeriut dhe Minoriteteve në krye me Fatmir Gjekën dhe Marash Dukajn i cili është emëruar ministër i Administratës Publike.

Qeveria e Spajiqit në total ka 18 ministri ndërsa pesë zëvendëskryeministra.

TË FUNDIT
42 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
3 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
3 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
21 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
1 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
16 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
42 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

INFO

NA NDIQ