Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

Picture of INA
INA

25/06/2024

Tre viktima të plagosur rëndë pas të shtënave të egra më 7 tetor 2023 në një rrugë në Vjenë Floridsdorf. Një baba dhe tre djemtë e tij, të cilët kishin marrë pjesë në një përleshje MMA në bashkinë e qytetit përpara krimit, duhej të përgjigjeshin për tentativë vrasje në Vjenë. Por juria vendosi ndryshe

„Gjithçka erdhi nga frika e sulmit“, tha avokati Manfred Arbacher-Stöger, duke konfirmuar linjën e mbrojtjes, e cila ishte drejt vetëmbrojtjes. „Ne jemi një gjithësi larg tentativës për vrasje“, tha avokati mbrojtës në fjalën përfundimtare në gjyqin për tentativë vrasje gjatë të shtënave në Vjenë-Floridsdorf pas një sherri MMA në tetor 2023.

Babai i akuzuar (54) ishte një kontraktues ndërtimi dhe drejtoi me sukses kompaninë e tij në kryeqytetin federal për tridhjetë vjet. Tani ai u ul në bankën e të akuzuarve në Gjykatën e Jurisë së Madhe me kokën ulur. Me tre nga katër djemtë e tij (22, 25, 29), të cilët gjithashtu ishin në rrugën e duhur: djali më i vogël, për shembull, kishte kryer së fundmi një HTL, dy të tjerët punonin në profesione teknike.

Bëhej fjalë për aktin që kishte mbajtur pezull kryeqytetin federal mbrëmjen e 7 tetorit 2023. Disa të shtëna ët egra në një rrugë në Floridsdorf e vuri popullin në frikë.

Më vonë u bë e ditur se ishte një grindje familjare që u përshkallëzua: i akuzuari i parë austriak, i cili vjen nga Maqedonia e Veriut, mori pjesë në një përleshje MMA në Stadthalle të Vjenës atë mbrëmje me djemtë e tij. “Gjatë ngjarjes shpërtheu një përleshje mes djalit të vogël dhe djalit të familjes kundërshtare”, hapi prokurori publik në tre ditët e para të gjykimit.

Familjet njiheshin me njëra-tjetrën. „Bëhej fjalë për një vajzë“, tha avokati Rudolf Mayer, i cili përfaqëson dy nga të pandehurit. Gjatë një diskutimi të rënë dakord midis familjeve që dikur ishin miq, gjërat u përshkallëzuan në Floridusgasse (21). Të pandehurit kanë pasur me vete thika dhe armë zjarri dhe i kanë përdorur ato edhe pasi janë sulmuar me grushte. Atë mbrëmje në Vjenë, tre kundërshtarë ranë në rrugë me plagë me armë zjarri dhe pësuan lëndime të rrezikshme për jetën.

Që në fillim të gjykimit, të pandehurit u deklaruan “të pafajshëm” për tentativë vrasjeje dhe folën për një sulm nga të tjerët që ishte përshkallëzuar. Strategjia mbrojtëse ishte e suksesshme. Të hënën, juria në Gjykatën Rajonale të Vjenës i shpalli të pafajshëm për tentativë vrasje. Babai dhe djali i akuzuar më i vogël u dënuan me pesë dhe shtatë vjet burg për lëndim të rëndë me dashje, ndërsa dy djemtë e tjerë u dënuan me 36 muaj burg (12 prej tyre pa kushte) dhe pesë muaj burgim për lëndim të rëndë trupor. dhe zënka, përkatësisht. Jo ligjërisht detyruese.

TË FUNDIT
22 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
31 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
33 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
34 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
45 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
22 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
16 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin
1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
3 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
22 orë
Çavkov del nga burgu
15 orë
Nga BDI thonë se ideja për ndarje ka ardhur nga degët partiake, janë hedhur lloj lloj opsione
1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

INFO

NA NDIQ