Tre tërmete të njëpasnjëshme godasin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.2

INA
INA

03/11/2023

Një tërmet i fuqishëm është regjistruar në Evia në orën 8:27 minuta të mëngjesit (me orën greke) dhe është ndjerë thuajse në gjithë Athinën.

Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti ka qenë me magnitudë 5.2 shkalla Rihter. Epiqendra e tij ka qenë 6 km në juglindje të Prokopios së Evias Veriore dhe thellësia e tij në 14.2 km.

Shtatë minuta më vonë një tërmet tjetër ka pasuar me fuqi 3.7 Rihter në të njëjtën zonë në një thellësi prej 5 kilometrash. Gjithashtu ka pasur edhe lëkundje të tjera, nën 3 Rihter.

Presidenti i Organizmit për Parashikimin dhe Përballimin e tërmeteve Efthymios Lekkas, duke folur për ERT, ka thënë se po ndiqet me vëmendje fenomeni pasi është regjistruar në një zonë që nuk prodhon tërmete të mëdha.

Lekkas këshilloi banorët të kenë kujdes pasi zona është e prirur për rrëshqitje dheu dhe sidomos ata që jetojnë në banesat e vjetra duhet ti braktisin ato.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ