Tre vjet nga rasti i parë i koronavirusit në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/02/2023

Më 26 shkurt 2020 u regjistrua rasti i parë me koronavirus COVID në Maqedoninë e Veriut.

Atëkohë, ministri i Shëndetësisë Venko Filipce njoftoi se ishte një grua 52-vjeçare që mbërriti nga Italia, një vend që i prekur tejmase nga koronavirusi.

Nga 26 shkurti i 2020 deri më 20 shkurt 2023 janë regjistruar gjithsej 346.852 raste të koronavirusit, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik, përcjell INA.

Nga këto, 165.374 janë meshkuj dhe 181.478 pacientë femra. Shumica e rasteve janë mbi 60 vjet- 88, ndërsa sëmundshmëria më e lartë është regjistruar në grupmoshën prej 30-39 vjeç.

Deri më tani, nga ky virus jetën e kanë humbur 9 662 veta. Shumica e të vdekurve janë burra – 59 përqind, dhe për sa i përket moshës mbi 60 vjeç.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po…

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

INFO

NA NDIQ