Trençevska: Bashkëqytetarët turq janë pjesë e thesarit të bashkësive të cilat jetojnë në vendin tonë

INA
INA

22 Maj, 2023

Maqedonia e Veriut asnjëherë nuk do ta harrojë dorën e shtrirë të popullit miqësor turk në çastet vendimtare të historisë, theksoi ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska mbrëmë në fjalimin në solemnitetin e organizuar me rastin e 19 majit, Ditës së kujtimit të Kemal Ataturkut dhe festë e rinisë dhe sportit.

Siç kumtoi Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, solemnitetin me fjalim përshëdnetës do ta hapë kryetari i Partisë për lëvizje të turqve, Enes Ibrahim.

Trençevska theksoi se shteti asnjëherë nuk do ta harrojë dorën e shtrirë të popullit miqësor turk në çastet vendimtare të historisë. Ministrja tha se Turqia ishte në mesin e vnedeve të para që e njohën pavarësinë integritetin territorial dhe sovranitetin dhe theksoi se ky është fakt i pamohueshëm, i gdhendur thellësisht në historinë e shtetit tonë.

Ministrja fjalimin e vet e hapi me bindjen e saj për vazhdim të marrëdhënieve të shkëlqyeshme mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë si dhe përforcim dhe avancim të bashkëpunimit të ndërsjelltë.

Solemniteti vazhdoi në frymën e artit me interpretim të këngëtarit të njohur turk Ozgjun, qëndron në kumtesë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ