Trençevska: Çështjet me sindikatat zgjidhen vetëm me dialog

Picture of INA
INA

03/07/2023

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jovanka Trençevska sot u takua me kryetarin e Sindikatës së DAGJSH Tërpe Dejanovski, si dhe me një pjesë të të punësuarve në Qendrat për Punë Sociale. Takimi u mbajt në prag të protestës së nesërme të paralajmëruar nga ana e sindikatës. Fokusi i bisedave të takimit, siç informojnë nga MPPS, ishte në lidhje me kërkesat për rritje të pagave për të punësuarit, regresin për pushim vjetor si dhe stazhin e beneficuar.

“Trençevska në takim theksoi se sindikata tashmë është njoftuar se kërkesat që janë edhe një herë temë e dialogut, gjegjësisht rritja e pagave dhe regresi, tashmë janë çështje për të cilat punohet. Ajo theksoi se me ndryshimin e ligjit në pagën bazë do të përfshihet edhe paga minimale, ndërsa për çështjen e regresit për pushime tashmë është diskutuar që këtë vit të ketë pagesë. Trençevska gjithashtu informoi për punën e Projektit për përmirësimin e shërbimeve sociale, ku është paraparë të hartohet një zgjidhje për praktikën e përfituar në kuadër të projektit se edhe kjo duhet të realizohet”, informojnë nga MPPS.

Ministrja në takim theksoi edhe se protestat janë e drejtë legjitime, por sfidat zgjidhen vetëm përmes dialogut. Ajo theksoi se interesi i të punësuarve në sistemin e mbrojtjes sociale për të është prioritet, si dhe gjithmonë është e gatshme t’i dëgjojë kërkesat e punëtorëve, si dhe vetëm përmes dialogut mund të vjen në zgjidhje të vërtetë.

TË FUNDIT
13 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
1 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
2 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
3 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

ME TE LEXUARA

22 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
1 ditë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
22 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
12 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
1 ditë
Në arrest shtëpie prej 30 dhjetorit të 2023, Sali Berisha i drejtohet Strasburgut
2 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

LEXO MË SHUMË

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ