Trençevska: Do të gjejmë zgjidhje të mirë për rritjen e pagës minimale

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska në intervistën e sa për TV 24 u shpreh se beson se vazhdimi në dialogun e Këshillit Ekonomik dhe Social do të merret vendimi më i mirë që do të pranohen nga partnerët social.

“Për ne si qeveri, përmirësimi i statusit ekonomik të punëtorëve është prioritet kryesor dhe paga minimale do të rritet. Jam optimiste se do të gjendet zgjidhja më e mirë për punëtorët, punëdhënësit dhe qeveria si partner”, u shpreh Trençevska.

Ajo u shpreh se gjithmonë mund të arrihet zgjidhje ku përfshihen të gjitha palët ndërsa buxheti është në kondicion të mirë dhe çdo propozim do të mbulohet me shpenzime.

Ajo theksoi e kërkesa e LSM-së është reale për shkak se të shpenzimeve në shportë.

Kujtojmë se sindikatat kërkojnë 18 mijë denarë pagë minimale ose 62% të pagës mesatare, ndërsa punëdhënësit kërkojnë rritje të pagës minimale prej 50% me pagën mesatare.

TË FUNDIT
15 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
5 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
8 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
8 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
8 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
9 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
23 orë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
9 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ