Trençevska: Lypsaria nuk mund të çrrënjoset për një ditë, por e ulim praninë e fëmijëve në rrugë

Picture of INA
INA

10/10/2023

Lypsaria e fëmijëve është një dukuri që nuk mund të çrrënjoset për një ditë, megjithatë e ulim praninë e fëmijëve në rrugë të paktën në udhëkryqe, tha ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jovanka Trençevska duke u përgjigjur sot në pyetjen e gazetarëve.

“Kemi protokoll për veprim ndërsektorial, gjegjësisht për veprimin e qendrave për punë sociale, me ministrin e Punëve të Brendshme. Besoj se kolegët nga qendrat për punë sociale, ekipet ndërhyrëse janë vazhdimisht në terren”, tha Trençevska në përgjigje të pyetjes së një gazetari pas promovimit të Protokollit për veprim me fëmijët me diabet në shkolla dhe kopshte, në kopshtin “Rade Jovçevski Korçagin” në Shkup.

Ai njoftoi se para se të fillojë periudha e dimrit, do të punojnë në prani më të madhe të ekipeve në ato vende që janë më frekuentuese, ku shpesh herë takohen fëmijët në rrugë.

“Njëkohësisht bisedohet edhe me prindërit, për të forcuar ndërgjegjësimin e tyre që fëmijët në vend se në rrugë t’i lënë në procesin arsimor i cili i largon nga rruga dhe i bën që nëj ditë të jenë qytetarë të cilët fitojnë vetë për ekzistencën e tyre”, shtoi ministrja.

TË FUNDIT
1 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
1 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
2 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

ME TE LEXUARA

10 orë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
1 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
19 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
4 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
1 ditë
Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së
1 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
19 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

Agim Doci

Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

INFO

NA NDIQ