Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

INA
INA

11/12/2023

Ish-presidenti Donald Trump i cilësoi paralajmërimet se fitorja e tij në 2024 do të ishte një kërcënim për demokracinë, duke i cilësuar akuzat mashtrime dhe dezinformime.

Ish-presidenti, i cili po përballet me akuza federale dhe shtetërore që rrjedhin nga përpjekjet e tij për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020, tha në një fjalim Presidenti Joe Biden “është kërcënimi i vërtetë për demokracinë”.

“Por jo, unë nuk jam një kërcënim. Unë do të shpëtoj demokracinë. Kërcënimi i vërtetë është Joe Biden”, tha Trump.

Ish-presidenti, i cili tha javën e kaluar se ai nuk do të ishte diktator nëse do të rizgjidhej përveç ditës së parë.

Trump tha gjithashtu se sulmet e demokratëve në lidhje me demokracinë ishin një “përpjekje e dëshpëruar dhe e paturpshme për të shkëputur vëmendjen nga abuzimet monstruoze të pushtetit që e majta po kryen para syve tuaj”.

Biden dhe demokratët kanë paralajmëruar se zgjedhja e Trump përsëri në 2024 mund të shkatërrojë themelet e demokracisë amerikane.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

izrael tel aviv gaza

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

Sumayya Wushah voglushja palestineze

Vogëlushja 11-vjeçare sfidon sulmet izraelite, raporton për luftën nga Gaza e shkatërruar (VIDEO)

INFO

NA NDIQ