Trump: Putin më i dobët pas grushtit të shtetit nga ‘Wagner’

Picture of ina-online
ina-online

30/06/2023

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka shprehur qëndrimin e tij lidhur me tensionet në Rusi. Ai shprehet se presidenti rus Vladimir Putin është më i dobët pas grushtit të dështuar të Wanger.

Ndërsa shtoi se tashmë është koha që SHBA duhet të përpiqen të ndërmjetësojnë një marrëveshje paqeje mes Rusisë dhe Ukrainës.

“Dua që njerëzit të ndalojnë së vdekuri nga kjo luftë qesharake”, tha Trump për Reuters.

Siç është raportuar, më 23 qershor, Yevgeny Prigozhin, udhëheqësi i Grupit Wagner, njoftoi një demarsh kundër udhëheqjes ushtarake ruse, veçanërisht kundër ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu. Ai pretendoi se ushtria e tij mori kontrollin e Rostov-on-Don dhe një pjesë të rajonit të Voronezh, pas së cilës mercenarët e Wagner filluan të niseshin drejt Moskës.

TË FUNDIT
19 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
1 ditë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
2 ditë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
2 ditë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
4 ditë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
19 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

Makron Macron

Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Narendra Modi

Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

INFO

NA NDIQ