Trump reagon pas aktakuzës së re: E frymëzuar politikisht

INA
INA

15 Gusht, 2023

Ish presidenti amerikan, Donald Trump pohoi në një intervistë për mediat amerikane se akuzat e ngritura kundër tij në Georgia janë të frymëzuara politikisht. Prokurorët e shtetit amerikan thonë se ish presidenti dhe 18 të tjerë, përfshirë avokatët e tij, tentuan të ndryshojnë rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020.

“Kjo aktakuzë e frymëzuar politikisht, e cila mund të ishte ngritur afër tre vjet më parë, ishte përshtatur për t’u vendosur në mes të fushatës sime politike” tha Trump. Ai tha se Prokurorja e Qarkut Fulton, Fani ëillis “duhet të fokusohet tek njerëzit që manipuluan zgjedhjet e 2020-ës, jo tek ata që kërkojnë një përgjigje për atë që ndodhi”.

“Ashtu siç e ka lejuar Atlantën të shkojë në ferr me gjithë krimin dhe dhunën e saj, po ashtu edhe Joe Biden ka lejuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës të shkojnë në të njëjtin vend me miliona njerëz që pushtojnë vendin tonë, inflacionin, ekonominë e keqe”, tha Trump për Fox Neës Digital.

Kjo është aktakuza e katërt me të cilën përballet Trump. Ish-presidenti, i cili synon që të rimarrë sërish drejtimin e Shteteve të Bashkuara, tashmë është akuzuar në tre raste të veçanta këtë vit. Ai mohon çdo akuzë dhe thotë se janë të motivuar politikisht.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

wagner

Mbretëria e Bashkuar: Ish-luftëtarët e Wagner kthehen në Ukrainë

Kim Jong

Zgjerimi i forcës bërthamore verikoreane tani parashihet edhe me ligj

Tajvan_nendetese_AP-780x470

Tajvani prezanton nëndetësen e parë teksa rrit mbrojtjen kundër Kinës

Zelenski

Zelensky: Nuk kemi alternativë tjetër përveçse të jemi më të fortë

INFO

NA NDIQ