Trump thotë se TikTok-u është kërcënim për sigurinë kombëtare, e Facebook “armik i njerëzve”

INA
INA

12/03/2024

Ish-presidenti Donald Trump tha se beson se TikTok është një kërcënim për sigurinë kombëtare, por se ai nuk mund të mbështeste Kongresin që të ndalonte aplikacionin, sepse një veprim i tillë do të rriste mbështetjen për Facebook, i cili është “armiku i njerëzve”.I pyetur nëse beson se TikTok është një kërcënim për sigurinë kombëtare gjatë një interviste në “Squawk Box” të CNBC të hënën në mëngjes, Trump tha: “Unë e besoj këtë”.
“Unë e besoj atë dhe duhet ta pranojmë shumë se po mbrojmë privatësinë dhe të drejtat e të dhënave të popullit amerikan”, tha ai.Trump fillimisht kishte mbështetur përpjekjet për të ndaluar aplikacionin në SHBA, por së fundmi e ndryshoi mbështetjen e tij.
I pyetur se pse e ndryshoi mendimin, Trump tha se mund ta kishte ndaluar TikTok gjatë presidencës së tij, por ia la Kongresit ta bënte këtë.
“Por siç e dini, isha në pikën ku mund ta kisha arritur nëse do të doja. Duhet të kisha thënë, ju djema vendosni, ju merrni atë vendim sepse ka shumë njerëz që flasin që e duan atë”. tha ai.
“Ka shumë fëmijë të vegjël në TikTok që do të çmenden pa të. Ka shumë përdorues”, shtoi ish-presidenti amerikanTrump më pas argumentoi se ndalimi i TikTok do të çonte në rritjen e Facebook, të cilin ai e quajti si “armik të popullit”.

“Ka shumë të mira dhe shumë të këqija me TikTok. Por gjëja që nuk më pëlqen është se pa TikTok, ju mund ta bëni Facebook-un më të madh dhe unë e konsideroj Facebook-un si armik të njerëzve së bashku me shumë media”, tha ai.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ