Trump u premtoi votuesve të tij: Do t’i jap fund luftës në Ukrainë për 24 orë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Mars, 2023

Ish-presidenti i SHBA-së dhe kandidati i mundshëm republikan presidencial, Donald Trump, u ka premtuar votuesve të tij se do t’i japë fund luftës në Ukrainë brenda 24 orëve nëse rizgjedhet.

Trump tha se presidenti rus Vladimir Putin filloi vendosjen e trupave në kufirin me Ukrainën pas “katastrofës” së “përjashtimit të tij nga Shtëpia e Bardhë”.
Ai akuzoi administratën e presidentit Joe Biden se nuk po përpiqet as të negociojë me Putinin.

“Nuk është rastësi që “shteti i thellë” më ka ndjekur edhe më shumë që kur premtova t’i jepja fund luftës në Ukrainë,” tha Trump.

Ai shtoi se mund t’i japë fund luftës “shumë shpejt” pasi të zgjidhet president.

“Do të kem një marrëveshje brenda 24 orëve”. Duke qëndruar para jush sot, unë jam i vetmi kandidat që e kam bërë këtë premtim. Unë do të qëndroj në rrugën e Luftës së Tretë Botërore drejt së cilës po shkojmë”, tha Trump.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Charles-Michel

Sulmi në digë/ Presidenti i KE: Krim lufte, Moska do të mbajë përgjegjësi

anije1

Rusia dhe NATO: Manovra të flotave njëkohësisht në Baltik

ukraina-1

Kievi thotë se trupat e saj avancuan në frontin lindor

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Ukraina akuzon Rusinë për shpërthimin e digës në Kherson

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

wagner koloneli putinit

Mercenarët e “Wagner” i marrin peng kolonelin e njohur Putinit

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës për armët e përdorura në sulmet në Rusi

spital-780x439-650x358

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

INFO

NA NDIQ