Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

INA
INA

1 Qershor, 2023

Prokurorët federal kanë një audio regjistrim të ish-presidentit amerikan Donald Trump duke pranuar se ka mbajtur një dokument të fshehtë të Pentagonit për një sulm të mundshëm ndaj Iranit, pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë, raportoi CNN.

CNN nuk e dëgjoi audio regjistrimin, por tha se disa burime të paidentifikuara e përshkruan atë. Reuters nuk ishte në gjendje të konfirmonte raportin, transmeton Telegrafi.

Në audio-inçizim është bërë e qartë që Trump, i cili po kërkon nominimin republikan për 2024, e kuptoi se kishte marrë materiale të klasifikuara pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2021, sipas një raporti të CNN

Komentet e Trump sugjerojnë se ai do të dëshironte të ndajë informacione, por është i vetëdijshëm për kufijtë se çfarë mund të deklasifikojë pasi të largohet nga detyra, thanë dy burime për CNN.

Një përfaqësues i Trump nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment. Peter Carr, zëdhënës i Zyrës së Prokurorit Special të Departamentit të Drejtësisë, Jack Smith, gjithashtu nuk kishte asnjë koment.

Smith heton trajtimin e dokumenteve të klasifikuara nga Trump, si dhe përpjekjet për të përmbysur zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, kur ai humbi ndaj Joe Biden.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INFO

NA NDIQ