Tsipras: Pa Marrëveshjen e Prespës, në kufirin verior të Greqisë do të kishin Turqinë dhe Rusinë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Ish-kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras në intervistë për televizionin grek “Antena” u shpreh se po të mos ishte Marrëveshja e Prespës, në kufirin verior të Greqisë, tani do të ishin Rusia dhe Turqia.

Siç raportojnë nga MIA, ish-kryeministri përsëriti qëndrimin se me marrëveshjen është ndaluar ndikimi i vendeve të tjera.

“Paramendoni sot se çfarë do të kishim në kufirin verior nëse nuk kishim Marrëveshjen e Prespës. Jo vetëm që Greqia nuk do të ishte vendi aleat për vëzhguar hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut me avionë ushtarak grek, por do të kishim Turqinë dhe Rusinë në kufirin verior. Këtë do të kishim”, deklaroi Tsipras.

Duke u përgjigjur ndaj akuzave të partisë greke “Demokracia e re” për ndërlidhje me Rusinë, Tsipras theksoi se në kohën kur ishte kryeministër, edhe pse ka pasur tre vizita zyrtare në Rusi dhe presidenti rus vizitoi Greqinë, megjithatë ka pasur largim të diplomatëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ