Tuchel si asnjëherë më parë, sulmon futbollistët e tij pas humbjes shokuese nga Werder Bremen

INA
INA

22/01/2024

Shpresat e Bayern Munich për titullin e 12-të radhazi të Bundesligës janë në rrezik pas humbjes befasuese 1-0 ndaj Werder Bremenit, duke e lënë trajnerin Thomas Tuchel dukshëm të zemëruar.

Pavarësisht dominimit të tyre prej një dekade, Bayern luftoi gjatë gjithë ndeshjes dhe goli i Mitchell Weiser në pjesën e dytë siguroi një fitore të merituar skuadrës mysafire Werder Bremen.

Pas fishkëllimës së fundit, Tuchel nuk u përmbajt, duke dhënë një vlerësim të ashpër për paraqitjen e dobët të ekipit të tij.

Ai vuri në pikëpyetje qëndrimin e tyre dhe pohoi se ata e meritonin humbjen ndaj Werder Bremenit të vendit të 13-të, i cili ka siguruar gjashtë fitore në 18 ndeshje të Bundesligës.

“Ne nuk luajtëm për 70 minuta si një ekip që donte të fitonte me forcë, që po luante për kampionatin, që donte të jepte një përgjigje. Ne e bëmë këtë vetëm për 20 minuta. 20 minutat nuk janë të mjaftueshme për të arritur objektivat që i kemi vendosur vetes. Nuk është kjo ajo për të cilën ne po regjistrohemi këtu”, tha fillimisht Tuchel.

“Kur nënshkruani për një klub si Bayern Munich, ju nënshkruani për njëqind për qind. Kjo vlen për trajnerin, kjo vlen për lojtarët. Ne nuk e bëmë këtë sot, nuk dhamë maksimumin”.

“Ne luajtëm sikur të ishim 10 pikë përpara dhe ende kishim një ndeshje të Ligës së Kampionëve të martën. Ne ishim jashtëzakonisht statikë në pjesën e parë. Humbëm shumë topin, lejuam shumë kundërsulme dhe ishim të dobët në zotërim. E merituam. disfatë.”

“Ne do ta mbajmë skuadrën përgjegjëse. Të mërkurën ne kemi mundësinë për të bërë më mirë – dhe ne duhet të bëjmë më mirë. Nëse luani për Bayern Munich dhe keni një ndeshje të dielën, nuk duhet të jeni në krye të hënën, të martën dhe të mërkurën, por veçanërisht duhet të jeni në krye të dielën. Sigurisht që nuk ishim. Ne jemi të qartë se jemi prapa kërkesat tona”, u shpreh Tuchel.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

Milot Rashica dhe Ernest Muçi.

VIDEO / Goli i parë te Beshiktashi, por Ernest Muçi mbetet me “këmbë në tokë”

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

INFO

NA NDIQ