Turbulenca në LSDM: Kovaçevski kërkon shef të ri të MPB-së, kush mund ta zëvendësoj Spasovskin?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Beteja mes fraksioneve në LSDM po nxehet. Prej kohësh është spekuluar se disa krahë të drejtuar nga disa figura të shquara partiake kanë ambiciet e tyre për majat e partisë në pushtet.

Njëri grup është i udhëhequr nga kryeministri Dimitar Kovaçevski, një tjetër prej ish-kryeministrit Zoran Zaev së bashku me Venko Filipçen, i treti  Mile Zeçeviqin i mbështetur nga Branko Cërvenkovski dhe i katërti grupi me  Oliver Spasovskin, raporton TV Alfa.

Zeçeviqi siç thuhet tashmë e ka fituar një betejë të madhe, atë për postin e drejtorit në Agjencisë së Sigurisë Nacionale (ANB), por edhe dy të tjera edhe më të mëdha janë në zhvillim e sipër. Mund të nënkuptohet shkarkimi i Oliver Spasovskit nga posti ministror në MPB, që sipas spekulimeve është dëshirë e kryeministrit Dimitar Kovaçevski.

Sipas informacioneve jozyrtare, ai ka dashur që shef i ri i policisë të jetë zëvendësministri i financave, Filip Nikolovski.

Në këtë plan kreu i Qeverisë ka  edhe mbështetjen e Zeçeviqit, i cili ka dashur ta pastrojë partinë nga të gjitha kuadrot e emëruara nga Zaev.

Ish-kryeministri, nga ana tjetër, donte të bënte grusht shteti për të rrëzuar Kovaçevskin nga kreu i partisë dhe nga posti i kryeministrit, për të cilin ishte i gatshëm të mbështeste zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Mirëpo, Zaev të paktën zyrtarisht e mohoi këtë informacion, nuk kishte më ambicie për t’u rikthyer në politikë.(INA)

 

TË FUNDIT
2 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
3 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
3 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
3 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
4 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

ME TE LEXUARA

7 orë
Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi
15 orë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv
10 orë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
6 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
4 orë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!
15 orë
Euro 2024, arenë e rivaliteteve ballkanike
9 orë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

kombetarja mitaj asani bajrami

Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

qeveria

“Zv/km e parë” e parasheh rregullorja e Qeverisë. Mexhiti: do të jem unë, kemi marrëveshje me Mickoskin

INFO

NA NDIQ