Turistët e huaj anulojnë pushimet në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/03/2022

10.000 shtretër për refugjatët ukrainas i kanë ofruar Qeverisë vetëm biznesmenë në rajonin Ohër-Strugë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Operatorët turistikë polakë i kanë anuluar aranzhimet e pushimeve në Maqedoni, ndërsa turistët holandezë e kanë shtyrë ardhjen në vend për një muaj, tregon për “NovaTV”, kryetari i Shoqatës së bizneseve hoteliere HOTAM, Krste Bllazheski.

Ai thotë se në krahasim me vitet para pandemisë, vizitat e mysafirëve të huaj në rajonin Ohër-Strugë janë ulur për të paktën 50 përqind.

“Nuk do të kemi shumë turistë të huaj për shkak të situatës në Ukrainë. Tani vetëm se kemi ulje të numrit të turistëve nga Polonia, ndërsa mysafirët nga Holanda të cilët duhet të fillonin aranzhimet më 1 maj, i kanë shtyrë për në qershor. Për turistët e tjerë të huaj eventualisht mund të ketë ndonjë grup nga Turqia, por në përgjithësi do të jetë vit i vështirë”, tha Bllazheski.

Sipas tij, për shkak të krizës ekonomike, rritjes së çmimi të derivateve të naftës, inflacionit do të bie numri i turistëve vendas dhe të huaj.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

duraku shaqiri

A kishte romë në UÇK siç tha Duraku? Shaqiri: Është fyerje ndaj kauzës dhe idealit

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

INFO

NA NDIQ