Në Maqedoni në qershor as 90 mijë turistë të huaj, në Shqipëri 1 milion turistë

Picture of ina-online
ina-online

11/08/2023

Në qershor të këtij viti Maqedoninë e Veriut e kanë vizituar 110.319 turistë, nga të cilët 23.5 për qind janë turistë vendorë dhe 76.5 për qind turistë të huaj.

Sipas këtyre shifrave do të thotë se të huaj kanë qenë gati mbi 90 mijë turistë, përcjell INA.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, në periudhën janar – qershor 2023, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit paraprak, numri i turistëve është rritur me 30.1 për qind, me çka te turistët vendor ka rritje prej 2.8 për qind, ndërsa te turistët e huaj ka rritje prej 46.8 për qind.

Ndërsa në Shqipëri në muajin qershor kanë hyrë 1 milion shtetas të huaj, një rritje prej 15% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në gjysmën e parë të vitit shifrat po ashtu janë optimiste, duke arritur nivele të reja. Në 6 muaj në Shqipëri kanë ardhur 3.4 milionë të huaj. 33% më shumë se 6 mujori i parë i 2022-shit.
Sa i përket qershorit, më shumë të huaj kanë ardhur nga Europa, pasuar nga Amerika dhe Azia Lindore dhe Paqësori.(INA)

TË FUNDIT
7 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
7 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
9 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
9 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
9 orë
Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

ME TE LEXUARA

9 orë
Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë
19 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
14 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
9 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
19 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
13 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
9 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
16 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
13 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ