Turner: E rëndësishme që SHBA dhe BE të punojnë bashkë për gjetjen e një zgjidhjeje Kosovë-Serbi

Picture of INA
INA

31/08/2023

Kongresmeni republikan, Mike Turner, në një intervistë për televizionin publik të Serbisë ka thënë se është e rëndësishme që bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku për gjetjen e një zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë.

Turner ka thënë se SHBA duhet të ndihmojë partnerët e saj evropianë që bashkë të gjejnë një zgjidhje bashkë për problematikën mes dy shteteve.

“Mendoj se gjëja më e rëndësishme është që bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku, si BE-ja dhe SHBA-ja, dhe t’i bëjmë partnerët tanë të gjejnë një zgjidhje së bashku, dhe kjo është ajo që Amerika do të vazhdojë të bëjë. Rruga ime këtu nuk ka të bëjë me Kosovën. Mënyra ime ka të bëjë me rajonin”, ka thënë ai.

Turner ka thënë se qëllimi parësor i kësaj vizite është sa i përket raporteve dypalëshe në mes të SHBA-së dhe Serbisë. Gjithashtu ka treguar se me presidentin e Serbisë kanë folur edhe për Bosnjën dhe Kosovën, rreth asaj se në cilat çështje duhet të fokusohen SHBA-të dhe si mund të kontribuojë Washingtoni në këto çështje.

Ai ka thënë se besueshmëria e të kontribuarit në këtë proces fitohet me veprime. Turner shton se mënyra se si ambasadori Christopher Hill e shikon problemin Kosovë-Serbi është ajo se si SHBA e mbështet procesin e dialogut të drejtuara nga BE dhe përpjekjen e Brukselit për të kontribuar në gjetjen e një zgjidhje së bashku.

 “Sigurisht që ka një sërë dispozitash që duhen zbatuar dhe mendoj se, siç sapo thatë, është çështje besueshmërie”, ka thënë Turner.

TË FUNDIT
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
3 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
4 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
5 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
10 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
16 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
9 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
16 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ