Turqia arreston 145 persona të dyshuar për lidhje me kurdët rreth sulmit në Ankara

Picture of INA
INA

03/10/2023

Policia turke arrestoi rreth 145 persona në të gjithë vendin gjatë natës si të dyshuar për lidhje me Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), njoftoi media shtetërore të martën, dy ditë pas një sulmi me bombë në Ankara për të cilin e mori përsipër grupi militant.

Të dielën, dy sulmues shpërthyen një bombë pranë ndërtesave qeveritare në Ankara, duke i vrarë të dy dhe duke plagosur dy oficerë policie. Grupi militant i jashtëligjshëm i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) mori përgjegjësinë.

Turqia më pas kreu sulme ajrore mbi objektivat e militantëve në Irakun verior dhe arrestoi të dyshuarit në Stamboll gjatë natës, disa orë pasi PKK mori përgjegjësinë.

Operacionet e fundit të policisë u përqendruan në provincën juglindore të Turqisë, Sanliurfa.

466 operacione janë kryer kundër “njësive të inteligjencës” të grupit militant kurd PKK në të gjithë vendin, tha ministri i Brendshëm turk, Ali Yerlikaya, në platformën e mediave sociale X të martën. 55 të dyshuar janë arrestuar në 16 provinca, shtoi ai, shkruan Reuters.

TË FUNDIT
5 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
2 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
2 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
2 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë
2 ditë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

ME TE LEXUARA

5 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

LEXO MË SHUMË

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

INFO

NA NDIQ