Turqia nuk “gjen qetësi”, një tjetër tërmet “shkund” vendin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2023

Një tërmet me magnitudë 5.2 të shkallës Rihter ka “goditur” Turqinë gjatë mbrëmjes së sotme.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave epiqendra e tërmetit ndodhet 54 kilometra në jugperëndim të Kahramanmaras, në një thellësi prej 10 kilometrash.

Sipas Institutit Euro-Mesdhetar tërmeti ka goditur Turqinë Qendrore pak pas orës 20:30, me orën në Shqipëri.

Deri më tani nuk ka raportime për dëme në ndërtesa apo në njerëz.

Kujtojmë se pak ditë më parë Turqia dhe Siria u goditën nga dy tërmete të fuqishme, njëri 7.8 dhe tjetri 7.7 të shkallës Rihter, që sollën me mijëra viktima në të dy vendet.

Gjithashtu mijëra ndërtesa u shembën apo mbetën të dëmtuara, duke shkaktuar një katastrofë të vërtetë humanitare.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

INFO

NA NDIQ