Turqia raporton mbi 61 mijë raste të reja me COVID-19

Turqia gjatë 24 orëve të fundit ka raportuar 61 mijë e 28 raste me COVID-19 teksa numri i përgjithshmë i viktimave ka arritu në 4.38 milionë të infektuar.Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se numri i vdekjeve nga koronavirusi po ashtu është rritur në 36 mijë e 613, me 346 viktima të regjistruara brenda 24 orëve të fundit, shkruan Anadolu.

Institucionet shëndetësore njoftojnë se 55 mijë e 592 pacientë të tjerë fituan betejën kundër pandemisë COVID-19, duke e çuar në pothuajse 3.8 milionë të të shëruarve.

Shifrat e fundit tregojnë se 3 mijë e 375 pacientë te prekur nga COVID-19 aktualisht janë në gjendje kritike.Për t’u përballur me rastet dhe viktimat në rritje, me rastin e muajit të Ramazanit nga e mërkura e kaluar autoritetet kanë vendosur masa të veçanta për të frenuar përhapjen e virusit, përfshirë një shtetrrethim nga ora 7 e pasdites deri në orën 5 të mëngjesit, si dhe mbylljen e kafeneve dhe restoranteve që do të mund të ofrojnë vetëm shërbime të “shpërndarjes” ose “merr me vete”.