Turqia regjistroi një rekord prej 49.5 gradë Celsius

INA
INA

16 Gusht, 2023

Turqia tha se një temperaturë rekord prej 49.5 gradë Celsius u mat dje në provincën qendrore të Anadollit Eskişehir dhe ekspertët paralajmërojnë se trendi i valëve të të nxehtit në pellgun e Mesdheut do të vazhdojë deri në vitet 2040.

“Një temperaturë rekord është regjistruar në provincën qendrore të Anadollit, Eskişehir”, shkroi mbrëmë ministri i Mjedisit Mehmet Ozaseki në platformën X, dikur Twitter.

Rekordi i mëparshëm ishte 49.1 gradë Celsius dhe u mat në vitin 2021, shtoi Ojaseki.

Shërbimi Meteorologjik Kombëtar paralajmëroi sot se vala e të nxehtit do të vijojë të tejkalojë temperaturat normale sezonale deri në 11 gradë.

Arsyeja kryesore për të dhënat e nxehtësisë është ndryshimi i klimës, sipas Barş Onol, profesor i meteorologjisë në Universitetin Teknik të Stambollit.

Edhe pse fenomeni i motit El Nio sjell edhe rekorde temperaturash, valët e të nxehtit po bëhen më të shpeshta dhe zgjasin më shumë, tha Onol në një bisedë telefonike me DPA.

Turqia do të jetë shumë më e ekspozuar ndaj temperaturave të larta në 30 deri në 40 vitet e ardhshme, si pjesa tjetër e rajonit të Mesdheut, paralajmëroi ai.

– Nga viti 2040, kulmi i sezonit turistik në vendet mesdhetare do të jetë në shtator dhe tetor, parashikon Onol.

Menaxhimi i burimeve ujore dhe ujore do të jetë gjithashtu kyç për rajonin, tha Onol, duke parashikuar thatësirë ​​në muajt e verës për vitet në vijim.

Turqia është shumë e varur nga lëndët djegëse fosile. Sipas të dhënave zyrtare, rreth 34.6 për qind e energjisë elektrike prodhohet nga qymyri në vitin 2022 dhe 22.2 për qind nga gazi natyror.

Ozaseki kujton se qëllimi i vendit është të arrijë një normë zero deri në vitin 2053.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

BLINKEN

Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

Nagorni-Karabah-780x470

Armëpushim mes Azerbajxhanit e armenëve në Karabak

Zelenski

Zelensky: Nëse Trump e di si ndalon lufta, të na e thotë

Nagorni-Karabah-780x470

Turqia mbështet sulmin e Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah

zelenski

Zelensky për Rusinë: Të keqes nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

INFO

NA NDIQ