Turqia siguron Evropianin

INA
INA

16/10/2023

Turqia e ka siguruar pjesëmarrjen në Evropianin e vitit të ardhshëm që do të mbahet në Gjermani. Në duelin e luajtur në shtëpi kundër Letonisë, Turqia triumfoi me rezultatin e thellë 4:0, të dielën.

Kjo ndeshje i takoi Grupit D, në të cilin Turqia këtë muaj shënoi dy fitore pasi ditë më parë mposhti edhe Kroacinë.

Sulmuesi i Leicesterit, Yunus Akgun zhbllokoi rezultatin ndaj Letonisë në minutën e 58-të, ndërsa Cenk Tosun e Kerem Akturuglou vulosën fitoren.

Tosun shënoi në minutën e 84-të, dhe në minutën e dytë shtesë ndërsa Akturoglou në minutën e 88-të për ta konfirmuar triumfin e Turqisë.

Me këtë fitore, Turqia është në krye të grupit me 16 pikë, ndërsa deri në fund të këtij cikli e ka edhe një ndeshje për ta zhvilluar. Përballet në udhëtim muajin e ardhshëm me Uellsin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

genc nuza

Genc Nuza do të ndajë drejtësinë në ndeshjen Dortmund – PSG në UEFA Youth League

Xhaka Taulant

Taulant Xhaka dënohet me dy ndeshje moslojë, për këtë ndërhyrje të stilit “kung-fu” (FOTO)

ibrahimovic

Ibrahimoviq rikthehet te Milani për herë të tretë

Ivan-Celikovic-

Në moshën 34 vjeçare vdes ish futbollisti i Shkëndijës!

broja

Mesazh i koduar për Brojën? Pochettino: Që të fitohet ndeshja, duhet shënuar gol

haqim memedi

Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare legjenda e futbollit tetovar Haqim Memedi

Mirlind Daku

Gol dhe fitore, Mirlind Daku merr vlerësimin e merituar tek Rubin Kazan

mourinho

Tifozët e Romës të dashuruar me Mourinhon: “Romanist për jetën”…

Jurgen Klopp

Jurgen Klopp tregon se si ndryshoi gjithë sistemin për ta përmbysur Crystal Palacen

INFO

NA NDIQ