“Turqit janë të gatshëm që të bëjnë film për Adem Jasharin”

INA
INA

02/10/2023

Aktori i njohur kosovar, Vedat Bajrami ka thënë se regjisorët dhe aktorët e Turqisë janë të gatshëm dhe kanë potencial të realizojnë një film për komandantin legjendar, Adem Jashari.

Siç tregoi ai, këtë vit së bashku me ekipën dhe një regjisori turk kanë vizituar Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, me ç’rast janë informuar edhe fizikisht me historinë e komandantit.

“Unë e kam pas Kazimin dhe komplet ekipën me një regjisor shumë të madh turk në Prishtinë dhe në vizitë te Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Kanë marrë shumë informata, e kanë pa vendin edhe pse e dinë këta luftën në Kosovë, se kanë qenë pjesëmarrës vetë, edhe shteti turk na ka ndihmu. Janë interesuar shumë më shumë rreth filmit. Është ëndërr e çdo produksioni me bë filmin e Adem Jasharit. Unë mendoj që ka potencial me u bë filmi i tij”, u shpreh ai në RTV21.

Ai tha se pavarsisht që Kosova ka depertuar nëpër festivale në botë, diçka e ngjashme si film të luftës nuk ka bërë, dhe për këtë arsye ai e sheh si të domosdoshme krijimin e një filmi të tillë për historinë tonë.

“Është një temë shumë sensitive, një temë e ndjeshme që duhet me u plasu shumë bukur. Për me e realizu duhet me e pas një qasje shumë ndryshe. Filmin nuk mundemi me bë pa ndihmën e njerëzve, pa një super buxhet dhe pa konsultime”, u shpreh Vedati.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zejneli redaksia enciklopedia

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Jusuf Zejneli i priti në takim anëtarët e redaksisë së posaçme në RMV për hartimin e Enciklopedisë Shqiptare

Validin Ademi

Lëvizja BESA: Rezultatet e “PISA” – BDI me sukses e shkatërroi arsimin (VIDEO)

mirush-kabashi

“Jam shqiptar, kosovar”, recitimi madhështor i Mirush Kabashit kur Kosova po përjetonte luftën (VIDEO)

shkolla-nxenes-klasa

Rëniet në rezultatet e Maqedonisë së Veriut në PISA 2022

matura-shteterore-provimi

Kosova dështon keq në PISA, reagon OCRA: Katastrofë arsimore në Kosovë – Analfabetizmi në rritje

shkolla-nxenes-klasa

Zelanda e Re ndalon telefonat në shkollë për shkak të krizës së shkrim-leximit të fëmijëve

mirush-kabashi

Arti në Zi! Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur Mirush Kabashi

IMG_6975

Ferati: Ja kush qëndron pas protestave kundër paraleles shqipe në Çashkë

Screenshot_2023-12-04-17-44-56-605_com.facebook.katana-edit

Dua triumfon mes 30 mijë rivalëve në Dubai, 6-vjeçarja shqiptare gjeni në matematikë

INFO

NA NDIQ