Twitter kërcënohet me një ndalesë nga BE

INA
INA

31 Maj, 2023

Platforma ka afat deri më 25 gusht për të respektuar ligjin e ri të bllokut për dezinformimin.

Twitter do të ndalohet në të gjithë Bashkimin Evropian nëse nuk respekton rregullat e reja të dezinformimit, tha të hënën ministri francez i Tranzicionit Dixhital dhe Telekomunikacionit Jean-Noel Barot. Paralajmërimi vjen pasi Akti i Shërbimeve Dixhitale të bllokut (DSA) do të hyjë në fuqi të plotë më 25 gusht.
“Dezinformimi është një nga kërcënimet më të mëdha për demokracitë tona”, tha Barro për radion France Info. “Shpresoj që Twitter do të jetë në përputhje me rregullat evropiane deri më 25 gusht. Ndryshe, ai nuk do të jetë më i mirëpritur në Evropë. “Twitter, nëse nuk ndjek rregullisht rregullat tona, do të ndalohet nga BE”.

DSA mandaton motorët e kërkimit dhe platformat kryesore, si Twitter, YouTube dhe TikTok, të miratojnë masa për të zbutur “dezinformimin ose manipulimin zgjedhor, dhunën kibernetike ndaj grave ose dëmtimin e të miturve në internet”. Komisioni Evropian mund të gjobisë shkelësit deri në 6% të qarkullimit vjetor në mbarë botën.

Komisioneri i Tregut të Brendshëm të BE-së Thierry Breton njoftoi javën e kaluar se Twitter ishte tërhequr nga Kodi i Praktikës vullnetare të bllokut për dezinformimin.

“Por detyrimet mbeten. Ju mund të kandidoni, por nuk mund të fshiheni, “tha Breton, duke shtuar se kushtet e DSA do të jenë “gati për t’u zbatuar” kur afati i pajtueshmërisë të përfundojë në gusht.

Miliarderi Elon Musk, i cili bleu Twitter-in vitin e kaluar, ka premtuar se do të çlirojë platformën nga dezinformatat dhe përmbajtjet e urrejtjes, por gjithashtu do të mbështesë fjalën e lirë dhe do të ofrojë transparencë më të madhe. “Kjo platformë tenton të jetë burimi më i vogël i informacionit të rremë”, shkroi Musk në Twitter në fillim të majit.

Në fillim të këtij muaji, Twitter u pajtua me një kërkesë të qeverisë turke për të kufizuar aksesin në disa llogari në javët para zgjedhjeve presidenciale dhe të përgjithshme të vendit. Musk mbrojti vendimin duke thënë se donte të shmangte mbylljen e Twitter tërësisht në Turqi.

“Ne nuk mund të shkojmë përtej ligjeve të një vendi… Nëse kemi një zgjedhje nëse njerëzit tanë [të shkojnë] në burg apo ne u bindemi ligjeve, ne do të respektojmë ligjet,” tha Musk për BBC muajin e kaluar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pika zero

‘Pika zero e historisë’/ Zbulohen statuja të reja në vendet e lashta të Gobeklitepe dhe Karahantepe

apple-iphone-15-pro-3

Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

iphone dyqan

Apple identifikon problemet që po e shkaktojnë ngrohjen e iPhonëve 15

apple-iphone-15-pro-3

A e dini cili është celulari më i shtrenjtë që Apple ka nxjerrë në treg?

whats-up

WhatsApp nuk do të funksionojë më në këta telefona

Inteligjenca artificiale AI

Si inteligjenca artificiale lëshon lajme të rreme duke ndryshuar atë që shohim rreth nesh

apple-iphone-15-pro-3

Klientët aspak të kënaqur nga iPhone 15, kjo është arsyeja

loja-counter-strike-game

Më në fund del në treg “Counter Strike 2”

moti-1

Në retë e qiellit ka .. mikroplastikë?!

INFO

NA NDIQ