U dënua për 34 krime, Donald Trump i ndalohet hyrja në rreth 40 vende

Picture of INA
INA

04/06/2024

Disa vende nuk lejojnë personat me rekorde kriminale të marrin vizë.

Argjentina, Australia, Kanadaja, Kina, Kuba, India, Irani, Izraeli, Japonia, Kenia, Macau, Zelanda e Re, Afrika e Jugut, Tajvani, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara janë vendet që nuk lejojnë kriminelët të hyjnë.

Vendet që do të refuzojnë hyrjen nëse zbulohet se jeni një kriminel janë Brazili, Kamboxhia, Kili, Republika Domenikane, Egjipti, Etiopia, Hong Kongu, Indonezia, Irlanda, Malajzia, Meksika, Maroku, Nepali, Peruja, Filipinet, Singapori, Jugu Koreja, Tanzania, Tunizia, Turqia, Ukraina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Disa vende nuk i kontrollojnë në mënyrë rutinore të dhënat kriminale në kufi, por ata mund të refuzojnë hyrjen nëse zbulojnë se një individ është një i dënuar. Përveç kufizimeve të udhëtimit, 77-vjeçarit mund t’i ndalohet edhe mbajtja e armës, por gjithsesi mund të kandidojë për President.

77-vjeçari përballet me një gjobë deri në 5000 dollarë dhe deri në katër vjet burg për secilën nga 34 akuzat për krime për të cilat u dënua.

Që atëherë ai ka deklaruar se do të apelojë.

TË FUNDIT
32 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
8 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
8 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
8 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
8 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

ME TE LEXUARA

14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
2 ditë
Kuvendi sot zgjedh qeverinë e re në krye me Hristijan Mickoski
14 orë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
2 ditë
Euro 2024, arenë e rivaliteteve ballkanike
14 orë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
1 ditë
Armando Broja rikthehet titullar? Finalja me Spanjën, ja tri lëvizjet e Silvinjos te Kombëtarja shqiptare

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

Tifozet kuq e zi kombetarja

UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

arben taravari

Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

DASH Uashington Departamenti

DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re

JAVA CAME CAMERIA

80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi

INFO

NA NDIQ