U harrua Ilaçi ”Trikafta” për pacientët tjerë me Fibrozë Cistike!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/04/2023

Institucionet shëndetësore ende nuk kanë kontaktuar kompaninë për prokurimin e ilaçit “Trikafta”, as nuk diskutohet për planin me të cilin do të marrin ilaçin të gjithë pacientët, tha sot Fiki Gaspar nga Shoqata e Fibrozës Cistike, njofton KlanM.

“Ndjejmë se vdekja e Bllagojçes bëri të mundur sjelljen e ilaçit për 12 pacientët më kritikë, por fatkeqësisht motivimi u ndal këtu. Ata që marrin ilaçin ndihen mirë. Dhe pas një muaji pas miratimit të ndryshimeve të Ligjit, të cilat gjoja ishin pengesë për miratimin e barit, ne nuk kemi bërë asnjë progres dhe kemi pritur dhe na është premtuar që në një kohë shumë të shkurtër të gjithë pacientët do ta kenë ilaçin trikafta” – tha Fiki Gaspar, shoqata ”Fibroza Cistike”.

“Ka pacientë që u përkeqësohet gjendja vazhdimisht, andaj sa më shpejt të zgjidhet ky problem për të gjithë pacientët aq më mirë, nuk duhet të lëmë të vdesë një pacient tjetër. Sa më shpejt të fillohet me terapinë, sidomos tek fëmijët, ka shumë më tepër progress” – tha Ivana Atanasovska, shoqata ”Fibroza Cistike”.

Në Klinikën e Fëmijëve dhe në Klinikën e Pulmologjisë, sic njofton KlanM, sot nisin ta marrin ilaçin 4 pacientë dhe në vend janë rreth 140 pacientë.

Pacientët me fibrozë cistike e kërkojnë këtë ilaç që prej vitit 2020, prej muajsh kanë apeluar dhe protestuar, duke kërkuar nga shteti që t’u sigurojë ilaçin “trikafta”, i cili përmirëson ndjeshëm shëndetin e tyre. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
1 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
15 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
19 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
14 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ