U mbajt edicioni i Vlll-të i festivalit të folklorit burimor “DUFLLA 2023”

ina-online
ina-online

16 Shtator, 2023

SHKA “DUFLLA” realizoi edicionin e 8-të festivalit folklorik burimor “DUFLLA 2023” në Rashçe të Shkupit.

Festivali mirëpriti ansamble nga vende të trojeve tona, ku para publikut dhe jurise profesionale të përbërë nga prof.Dilaver Kryeziu etnokoreolog, prof.Shaqir Hasi etnomuzikolog dhe Arif Haxhiu rapsod, prezantuan pikat e tyre programore.

Sikurse vitet e tjera edhe këtë vit festivali u mirëprit nga nje publik i mrekullueshem dhe nuk munguan lëvdatat e njerëzve të kulturës, drejtues të festivaleve të ndryshme folklorike dhe burimore nga Kosova e Shqipëria që ishin prezent dhe ndoqën nga afër festivalin “DUFLLA 2023”.

Çmimin special DUFLLA e fituan Qendra Kulturore KAÇANIKU ndërsa Vendin e parë SHKA Zëri i Kosovës nga Fushë Kosova.
Vendi i dyte shkoi në Drenas per SHKA Shqipet e Drenicës ndërsa vendin e tret e fituat SHKA Jonuz Ramadani nga Vitia

Rapsodi më i mirë – Nazmie Demolli
Grupi Folklorik më i kompletuar – Oda e Gostivarit
Dyshja më e mirë – Eliona Ajvazi dhe Endrit Spahiu
Valltari më i mirë – Enis Mulaku
Valltarja më e mirë – Dorina Fuga

Mysafir special te ketij edicioni ishin kengetaret e mirenjohur Violeta Kukaj dhe Shkodran Tolaj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

konference ut jusuf

Universiteti i Tetovës mori pjesë në konferencën e Asociacionit të Universiteteve Ballkanike

banjska Jusuf Osmani

Banjska ishte vendbanim shqiptar, manastiri u ngrit mbi themelet e një kishe ilire

Dashnim Hebibi librat

Të nderohet më shumë diaspora shqiptare!

famijari nga shanxhaku armina

Mirsadi nga Sanxhaku: Unë dhe familja ime jemi shqiptarë, gjyshi im mbante plisin deri në vdekje

festivali filmit tirane mancevski

“Rrethi nuk është i rrumbullakët”,mirë se erdhe në Tiranë – nderime të mëdha për Mançevskin

UT AZGJ

Thellohet bashkëpunimi mes UT-së dhe AZGJ-së

nxenesit idrizove shkolla

Idrizovë, protestë kundër hapjes së paraleles shqipe/ Shaqiri: Nëse nuk gjendet zgjidhje do t’i merren ingerencat Gazi Babës

sanxhak femijet shqiptare

SANXHAKLINJTË JANË ME ORIGJINË SHQIPTARE!

tetove plisi

Manifestim dinjitoz në Tetove kushtuar Ditës së Plisit

INFO

NA NDIQ