U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

Picture of INA
INA

23/05/2024

Ndonëse pati deklaruar se dëshira e saj është që vendet e rajonit të ishin të parat që do t’i vizitonte si presidente, shënimi i Ditës së iluministëve sllavë Shën Klirili dhe Metodi, e solli Gordana Siljanovska-Davkovan në Vatikan.

Po edhe Selia e Shenjtë mund të krijonte shans për një takim me fqinj. Edhe bullgarët, njëjtë si maqedonasit, e shënojnë Shën Kirilin dhe Metodin, andaj këtu është edhe presidenti bullgar Rumen Radev, por kjo nuk ndodhi.

“Edhe unë, edhe presidenti Tumen Radev shprehëm gatishmëri për takim, por nuk do të vihet deri në atë takim. Dy delegacionet kemi agjendë, megjithatë thamë se një orë e më parë, në momentin e parë të mundshëm do realizojmë, tha Gordana Siljanovska-Davkova, presidente e Maqedonisë së Veriut.

“Mesazhi im deri te presidentja e Maqedonisë së Veriut është se Bullgaria pret një orë e më parë ndryshim të retorikës dhe përfundimisht të ndalet gjuha e urrejtjes. Unë e shoh si shenjë pozitive angazhimin e Presidentes së RMV-së për dialog. Unë me kohë kam thënë se vetëm me dialog do të forcojmë besimin mes nesh, do të zgjidhim të gjitha kontestet dhe do të hapim derën e RMV-së drejt BE-së. Është radhe e Presidentit të RMV-së të vijë në Bullgari, tha Rumen Radev, president i Republikës së Bullgarisë.

“Edhe unë, edhe presidenti Tumen Radev shprehëm gatishmëri për takim, por nuk do të vihet deri në atë takim. Dy delegacionet kemi agjendë, megjithatë thamë se një orë e më parë, në momentin e parë të mundshëm do realizojmë, tha Gordana Siljanovska-Davkova, presidente e Maqedonisë së Veriut.

“Mesazhi im deri te presidentja e Maqedonisë së Veriut është se Bullgaria pret një orë e më parë ndryshim të retorikës dhe përfundimisht të ndalet gjuha e urrejtjes. Unë e shoh si shenjë pozitive angazhimin e Presidentes së RMV-së për dialog. Unë me kohë kam thënë se vetëm me dialog do të forcojmë besimin mes nesh, do të zgjidhim të gjitha kontestet dhe do të hapim derën e RMV-së drejt BE-së. Është radhe e Presidentit të RMV-së të vijë në Bullgari, tha Rumen Radev, president i Republikës së Bullgarisë.

Jozyrtarisht nga presidenca e RVM-së na u tha se pala bullgare ka kërkuar që takimi të bëhej në ambasadën e Republikës së Bullgarisë, por kjo gjë nuk është pranuar nga kabineti i presidentes Siljanovska-Davkova. Nje takim mes Siljanovskas dhe Radevit ngjall interes për shkak të qëndrimeve të ashpra të Presidentes së re dhe partisë që kandidoi VMRO-DPMNE-së ndaj kërkesës për ndryshimet kushtetuese përmes të cilave bullgarët do të futeshin në Kushtetutë.

Përndryshe Siljanovska-Davkova në Pallatin Apostolik, u prit nga kreu i Kishës Katolike Papa Françesku dhe Sekretari Shtetëror i Selisë së Shenjtë, imzot Pietro Parolin, ku shkëmbyen edhe dhurata.
“Ram dakord para së gjithash rreth problemeve aktuale, rreth mbështetjes së Vatikanit në rrugën drejt BE-së, mbështetjen e Vatikanit për Ballkanin Perëndimor. Pas 30 vitesh marrëdhënie mes dy shteteve tham se sukseset janë të dukshme.

Krahas kabinetit të Presidencës, në audiencë tek Papa ishin edhe delegacion nga Qeveria, nga Ambasada e Maqedonisë së Veriut në Romë dhe Selinë e Shenjtë si dhe përfaqësues nga Kisha Ortodokse dhe Katolike e Maqedonisë. Sipas agjendës, nesër Presidetja do të marrë pjesë në lutjet për nder të Shën Kirilit dhe do të vendosë lule në pllakën e gjuhës maqedonase në Bazilikën Santa Maria Maxhore. Më pas pritet të ketë takim tet-a-tet me Presidentin e Italisë Serxho Matarella, pas çka do të vijojë takim mes dy delegacioneve.

Për TV21, Besir Arifi, Selia e Shenjtë, Vatikan.

TË FUNDIT
13 minuta
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
14 minuta
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
48 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
4 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
4 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

ME TE LEXUARA

1 ditë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
5 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 ditë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
10 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
1 ditë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit
5 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

LEXO MË SHUMË

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

INFO

NA NDIQ